Imate slobodan dan? Evo gdje možete uživati u prirodi i provesti opuštajuće vrijeme Bugojnu

Gotovo da i nema boljeg načina za produžen vikend odmor od izleta na jedno od prirodnih ljepota i atrakcija koje se nalazi u Bugojnu.
Upravo zbog toga odlučili smo izdvojiti neke od najljepših destinacija o kojima smo pisali na Infobugojno.ba, a koje su osvojile simpatije naših fanova.
U Bugojnu, pod jednim starim nišanom leži najveća legenda i to pod nišanom starim nekoliko stotina godina a mnogi to i ne znamo bosanskom junaku Bojičić Alija



Odmori se u Veseloj Straži
Na najvišoj koti uske prirodne kose koja razdvaja Skopsko polje i prevoj Koprivnicu kod Bugojna, smješteno je srednjovjekovno utvrđenje Vesela Straža do kojeg danas vodi samo prokrčeni šumski put.
"Manjim arheološkim istraživanjima izvršenim tokom ranih osamdesetih godina 20. vijeka na lokaciji starog grada Vesela Straža pronađena je prahistorijska keramika, što govori da je ovdje zaista bila prahistorijska gradina", zapisao je Fehim Spaho u svom djelu Uskoplje u srednjem vijeku i ranom turskom periodu sa posebnim osvrtom na utvrđene gradove Vesela Straža, Susjedgrad i Prusac.
Prilikom pljačke dubrovačke karavane 1456. godine spominje se i Vesela Straža. Ugarski kralj Matijaš Korvin darovao je utvrdu 1463. godine knezu Vladislavu Hercegoviću.13 Turci su je zauzeli 1478. godine. Godine 1483. Veselu Stražu Skender-paša ustupa sinu, ili posinku, Mustaj-begu.
Vesela Straža je bio vlastelinski dvorac, a nalazio se nad lijevom obalom Duboke, nešto južnije od Bugojna. Utvrđeni dvorac je imao oblik pravilnog vrlo izduženog pravougla.
Njegove vanjske dimenzije bile su 41,5 x 10,5 m, a debljina zida oko 1 m. Uz dvorac je bilo prizidano također pravougaono dvorište. Danas je moguće utvrditi samo jedan poprečni zid istih dimenzija na odstojanju od 18,6 m idući od južne strane. U nastavku ovog poprečnog zida išao je zid dvorišta zatvarajući površinu od 8,5 x 18,6 m. Nisu očuvani ostaci zida čitavog dvorišta, nedostaje južna i dio zapadne strane.
Sačuvan je u južnom dijelu tlocrta dio produženog unutrašnjeg zida u tragovima na dužini oko 5,5 m.
U Državnom arhivu u Zadru nalazi se mnoštvo podataka o Veseloj Straži. Čini se da je naselje Vesela Straža bilo jedno od važnijih trgovišta u tom dijelu Bosne. Brojni podaci o trgovačkim zaduženjima domaćih ljudi iz Vesele Straže kod splitskih trgovaca, odličan su dokaz razvijene trgovine u kojoj je Vesela Straža imala značajnu ulogu. Ona se nalazila na raskrsnici trgovačkih puteva koji su iz srednje i sjeverne Dalmacije preko Kupreškog polja išli u dolinu gornjeg toka rijeke Vrbasa (župa Uskoplje) odakle su se dalje račvali prema župi Lašvi i Jajcu. O važnosti Vesele Straže kao trgovišta, svjedoči i činjenica da je upravo pokraj nje išao i trgovački put iz Dubrovnika prema Jajcu. Dubrovačka karavana koju spominje Redžić boravila je u Veseloj Straži upravo zbog trgovine.
Prema hroničaru Nikoli Lašvaninu, kralj Ostoja je 1406. godine održao franjevačku skupštinu u samostanu koji se tu nalazio u srednjem vijeku.
Neka nam ovaj citat iz članka Đoke Mazalića posluži kao orjentir za lokaciju ovog objekta.To je bio franjevački manastir "CRKVINE"koje se nalaze na putu za Pršljane.Svega 400-500 metara uzvodno Pršljanicom od početka livada,na desnoj strani pomenutog potoka.Istina ,i u Seonoj je postojalo starije naselje. Ovi lokaliteti su zlata vrijedni za razvoj turizma u Bugojnu.
Jezero u Zanesovićima kao turistički potencijal Jezero Zanesovići smješteno je u istoimenom selu, u dodiru prostora MZ Gračanica i MZ Odžak, na području općine Bugojno. Od grada udaljeno je oko 10 kilometara na relaciji Bugojno-Gornji Vakuf-Uskoplje, a do samog jezera vodi asfaltna putna infrastruktura. Nastalo je na mjestu bivšeg površinskog kopa uglja. Jezerom gospodari SRD “Bugojno” koje je osnovano 1946. godine. Konstantnim radom i zalaganjem članova SRD “Bugojno” i prijatelja udruženja ovo jezero postaje sve atraktivnije i privlačnije za ribolovce, ali i za druge goste koji jezero posjećuju u ljetnom period gdje pronalaze mir i osvježenje u toplim ljetnim danima. Obale jezera su osvijetljene rasvjetom, a također tu se nalazi ribolovačka kuća koja je dostupna za korištenje svim ljudima dobre volje.
Pored tog konstantno se radi na daljem uređenju obale kako bi posjetioci imali što bolje uslove prilikom boravka na jezeru.154 Zbog bogatog i raznovrsnog ribljeg fonda najmnogobrojniji gosti su ribolovci koji dolaze iz raznih gradova i tu pišu svoje pozitivne ribolovne priče. Od ribljih vrsta u jezeru su zastupljene: šaran, amur, babuška, linjak, klen, smuđ, som i pastrmka. Iz godine u godinu riblji fond je sve bogatiji što pokazuju upecani kapitalni primjerci riba koji ribolovce tjeraju da posjete jezero ponovo. Ribolov se obavlja u skladu sa Zakonom o slatkovodnom ribarstvu, gdje su propisane mjere o količini ulovljene ribe, minimalnim dimenzijama ribe i cijeni ribolovne dozvole. Na jezeru se već tradicionalno održavaju općinska takmičenja udicom na plovak, a u nekoliko navrata bilo je domaćin i kantonalnog takmičenja. U vezi s navedenim, SRD Bugojno je tokom 2020. i 2021. godine, „zajedno sa prijateljima, otvorili su mogućnost gradnje i uređenja jezera Zanesovići i njegove obale za sve ljubitelje prirode, ribolova i dobre energije. Uređenje obale jezera Zanesovići i izgradnja novih sadržaja, šadrvana, mogli bi da privuku još turista na Jezero. Potencijali koji bi zadržali turiste u ovoj Opštini stvorili bi veće mogućnosti za ribolov, kao i okolna mjesta sa kojih se pruža pogled na Jezero i prirodu koja ga okružuje.
SRD Bugojno, zajedno sa prijateljima, u proteklom periodu su uradili veliki korak: napravljena je rasvjeta, dovedena voda za piće i tuširanje, postavljena su tri šadrvana, te je uređena obala na glavnom kupalištu. Uskoro najavljuju poribljavanje jezera i izgradnju platformi za pecanje. Ono što je predviđeno da se uradi u narednom periodu bit će projekat koji ima za cilj privući sve zaljubljenike u ribolov ali ujedno i stvoriti buduće mjesto za razvoj turizma. Idejni projekat zamišljen je na način da stvori sigurnije uslove onima koji budu u posjeti ovom jezeru, samoodrživost Jezera, odvojena mjesta za kupanje, te procvat ribolovnog turizma. Idejnim rješenjem naglasit će se uređenje kupališta i jezera kao i oživljavanje obale.
Smatra se da se minimalnim ulaganjem na području jezera može aktivirati turizam tokom čitave godine. Povećanje posjećenosti jezera Zanesovići doprinijelo bi razvoju i drugih potencijala, jer aktiviranjem ovakvog potencijala unaprjeđujemo i druge. Očekuje se da će realizaciju Idejnog projekta jezera Zanesovići pomoći i općina Bugojno, kao i Rudnik lignita „Gračanica“. Kada se imaju u vidu privredni i turistički potencijali Rudnika lignita „Gračanica“, jezera Zanesovići, Kamenih svatova, te lokaliteta Susid grada, jasno je da mještani Gračanice, pa i šire očekuju da se kroz ulaganja i podršku općina Bugojno i Gornji Vakuf-Uskoplje pristupi izgradnji turističkih i drugih objekata koji će biti u funkciji daljeg razvoja ovog kraja, odnosno podizanja životnog standarda.

Rustempašića kula nalazi se u mjestu Odžak, na desnoj obali Vrbasa, u Bugojnu. Rustempašića kule su sagrađene krajem 17. vijeka. Braća Rustem-paša Skopljak i Ali-paša Skopljak su došli na prostor koji će se kasnije nazvati Odžakom iz nekog obližnjeg mjesta iz Skopaljske doline.
Nešto kasnije potomci Rustem-paše prozvaće se Rustempašići, potomci Ali-paše Skopljaka prozvaće se Alipašići sve do prve polovine 19. vijeka, kada će se prozvati Sulejmanpašići, prema imenu Sulejman-paše Skopljaka. Iz porodica Rustempašića i Sulejmanpašića potiču dva bosanska vezira, jedan beglerbeg i pet kliških sandžak-bega, a svakako, dvije najpoznatije ličnosti su Ahmed-paša Rustempašić i Sulejman-paša Skopljak.
Istraži Sultan-Ahmedovu džamiju nalazi se u centru Bugojna
Prve islamske obrazovne institucije u Bugojnu Vjerski život u Bugojnu vezan je za SultanAhmedovu džamiju, koja je sagrađena je 1105. godine po Hidžri, odnosno 1693./94. godine. Sultan-Ahmedova džamija u Bugojnu jedna je od carskih džamija sagrađenih u Bosni i Hercegovini. Izgleda da su veliki ratovi krajem 17. stoljeća uticali na odluku vlasti da se u Bugojnu sagradi centralna džamija, koja je dobila ime po tadašnjem sultanu Ahmedhanu Drugom, a koja je Bugojnu donijela status kasabe.





Turistička sezona je na samom pragu, a Bugojno iz godine u godinu postaje sve atraktivnije za turiste.Predmet ovog rada je kratka turistička ponuda Bugojna.
Da li ste bili u Bugojnu do sada i kakva su vaša iskustva? Kako vam se dopada Bugojno?
Obilazak grada i okoline .Naš tim je tu da vam pruži sve potrebne informacije i savjete, kako biste mogli da se opustite i uživate u svakom trenutku vašeg odmora u Bugojnu.Nudimo vam kompletan apartmanski smještaj kako bi uživali sa porodicom i prijateljima.
