DŽAFEROVIĆ: DODIK JE VUČIĆEV IZVOĐAČ RADOVA, ZLO TREBA ZAUSTAVITI ŠTO PRIJE
Vučić stoji na čelu razbijanja Dejtonskog sporazuma i retrogradne politike, Dodik je samo njegov izvođač radova. Zlo treba zaustaviti što prije. Vlasti Srbije i RS-a, da su pametne, podržale bi Rezoluciju o Srebrenici u UN-u, kaže za FTV bivši član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Za Trojku kaže da je sve osramotila odlaskom na sastanak sa Dodikom dok je on usvajao Izborni zakon RS-a. Džaferović, između ostalog, i odgovara: Da li bi SDA u ovakvim uslovima ušla u vlast, je li Dom naroda BiH blokiran, šta slijedi nakon 2. maja.
Na početku kaže da su, pravno gledano, ‘odluke NSRS-a kojima je vršen udar na ustavni poredak BiH – ništavne’.„
To su odluke koje podrivaju ustavni poredak BiH, suprotne su i Ustavu BiH i važećim zakonima BiH. Dakle, pravno su ništavne, i ako ih usvoje u daljem toku procedure – na kraju će ih Ustavni sud BiH staviti van snage“, smatra Džaferović.
Što se tiče Dodikovog skupa u Banjoj Luci, kaže da on nema nikakve pravne implikacije. Ali, ocijenio je Džaferović, ima nešto što je teže – ksenofobne poruke koje su izrečene na tom skupu.
„Dodikova izjava da Srbi i Bošnjaci ne mogu živjeti zajedno je fašistička, izjava puna mržnje, izjava koja vodi u probleme i destabilizaciju prilika, takve izjave su davali oni koji su pred agresiju atakovali na BiH. Ne znam je li on svjestan šta je kazao, to je nešto što udara u temelje mira i stabilnosti. Dodik i oni koji zagovaraju takvu politiku moraju znati da su entiteti nastali u Dejtonu, djeluju u okviru Ustava i države koja ima svoj kontinuitet. I svako podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma je, ustvari, podrivanje tih entiteta“, naveo je.
Dodaje da to nije samo retorička poruka.
„To može da ima za cilj daleko teže implikacije. Zloupotrijebljen je jedan trenutak, civilizacijski gest – Rezolucija o Srebrenici. Iza svega ovoga stoji velikosrpska politika i to je taj projekt – koriste taj trenutak da radikaliziraju stvari unutar BiH. Aleksandar Vučić je na čelu svega toga, pa i Dodik kao neko ko izvodi radove u BiH. Oni neće Dejtonski mirovni sporazum, neće cjelovitu, demokratsku BiH. Imaju agendu razbijanja BiH. To je sve na tom tragu. Posao rade je koji nas može odvesti u ozbiljne probleme“, istakao je Džaferović.
‘To zlo treba zaustaviti što prije’, dodaje.
„Srbija se mora suočiti s prošlošću. Akcija Srbije protiv Rezolucije u UN-u govori da ta država nije spremna da se suočava s prošlošću“.